Pieseł - jaka to rasa?

Z pewnością każdy z Was, widział pojawiające się w Internecie memy z udziałem „pieseła”. Pieseł, najprawdopodobniej stał się już znakiem rozpoznawczym, jeśli chodzi o szeroko rozumianą popkulturę. Ludzie uwielbiają oglądać obrazki, na których pojawia się ten słynny pies. Bardzo wiele osób zadaje też pytanie, dotyczące tego, jakiej rasy jest pieseł. Odpowiedzi, choć wydawać by się mogło, że są dość oczywiste, wcale takie nie są. Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Dwa typy rasy, jaka podawana jest przy określeniu, jaką rasą jest pieseł

Musimy przyznać otwarcie, że jeśli chodzi o odpowiedź dotyczącą tego, jakiej rasy jest pies, którego znamy pod określeniem pieseł, padają dwie odpowiedzi. Część osób twierdzi, ze jest to Akita inu, część – że Shiba Inu. Nie ma się co dziwić, że odpowiedzi te są różne, bowiem obie rasy mogą się wydawać bardzo podobne do siebie. Łączy je przede wszystkim pochodzenie. Zarówno Shiba Inu, jak również Akita Inu, to rasy, które pochodzą z Azji. Nie możemy jednak ich ze sobą mylić. Istnieją pewne bardzo charakterystyczne cechy powyższych ras, które pozwalają nawet laikowi, na poprawne ich rozróżnienie. Pytanie brzmi: jakie to cechy?

Akita Inu – cechy rasy

Przede wszystkim, musimy zacząć od tego, że Akita Inu to rasa, której psy są nieco większe, niż psy rasy Shiba Inu. Mają one zdecydowanie dłuższe nogi, zupełnie inaczej też rozkłada się ich masa ciała. Mylące może być jednak umaszczenie. Zarówno Akita Inu, jak również Shina inu, mogą mieć zbliżone umaszczenie – np. takie, jak wspomniany wcześniej pieseł, czyli rudo białe. Mylący może być też ogon Akity. Układa się on bardzo podobnie, jak ogon Shiby, choć wprawne ogon eksperta, będzie w stanie wyłapać różnice. Jeśli chodzi o rasę, jaką jest Akita Inu, występują też zasadnicze różnice w charakterze psa. Akity nie szczekają, jeśli nie widzą ku temu powodu. W przypadku Shiby, nie jest to już takie oczywiste. Nie możemy też pominąć tutaj aspektu dotyczącego tego, jak rodzinnymi psami są Akity. Cierpią one, jeśli są trzymane z dala od ludzi. Musimy jednak pamiętać, że Akity są też niezwykle upartymi psami, dlatego tak ważna jest konsekwencja, jeśli chodzi o ich wychowywanie.

Shiba Inu – cechy rasy

Najważniejszą cechą, która sprawia, że powinniśmy bez najmniejszego problemu umieć odróżnić Shiba Inu od Akity, jest futro. Akity mają je dość gęste, ale i bardzo szorstkie. Z kolei w przypadku Shiby Inu, futro jest pluszowe, bardzo miękkie i nieco krótsze, niż ma to miejsce u Akit. Wcześniej wspomniane zostało, że Shiba Inu, to pies zdecydowanie mniejszy rozmiarem od Akity. Tak też można przetłumaczyć nazwę rasy – Shiba Inu, oznacza w wolnym tłumaczeniu: mały pies. Waga Akity może sięgać nawet i 40 kilogramów, w przypadku bardzo dużych samców. W przypadku Shiby, największe osobniki ważą zaledwie 13 kilogramów. Są też jednak pewne wspólne cechy obu ras: zarówno Shiby, jak i Akity, to psy bardzo charakterne. Jeśli zaś chodzi o odpowiedź na pytanie zawarte w artykule, to rasa pieseła to Shiba inu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here