Jakie świece do LPG?

Gaz LPG wciąż jest ogromnie popularnym rodzajem paliwa w naszym kraju. Głównie dzieje się tak dlatego, że jest on bardzo tani, cena jest zwykle dwa razy niższa niż koszt benzyny bezołowiowej o liczbie oktanowej 95. Jednak nie każdy silnik dobrze toleruje paliwo LPG. W niektórych następuje bardzo szybkie wypalenie uszczelki pod głowicą, w niektórych wypalają się gniazda zaworowe, w jeszcze innych dochodzi do przepalenia powierzchni denka tłoka i wypalenia w nim dziury. Bardzo ważne jest, jakie świece do LPG powinniśmy używać, ponieważ paliwo to nie będzie się dobrze spalać z każdym rodzajem świecy, tak jak dzieje się to przy benzynie.

Benzyna jest paliwem, które jest mniej agresywne chemicznie od gazu. Dzięki temu proces spalania zachodzi w bardziej łagodny sposób i nawet jeżeli mamy nieodpowiednią dla naszego silnika świecę, to nic złego nie powinno się wydarzyć. Natomiast gorzej jest wtedy, gdy mamy nieodpowiednie świece i używamy gazu. LPG, jeżeli nie jest idealnie wyregulowane, spala się gwałtownie i bardzo ważne tutaj jest by świeca w odpowiednim momencie podpaliła mieszankę. Jeżeli będzie to następować zbyt późno, silnik straci sporo na mocy i dodatkowo wzrośnie temperatura spalania w cylindrze. Dlatego też odpowiednie świece to podstawa, jeżeli chcemy mówić o dobrej pracy silnika na gazie i zachowaniu jego pełnej sprawności. Jakie świece do LPG powinniśmy więc kupić? Praktyka pokazuje, że gaz najlepiej radzi sobie ze standardowymi, najzwyklejszymi świecami z jedną elektrodą.

Często przy instalacji gazu, warsztat nie sprawdza jakie mamy świece w silniku i nie zmienia ich na takie, jakie opisaliśmy powyżej. Na przykład w samochodach droższych często stosuje się bardzo wymyślne rodzaje świec, które posiadają dwie, trzy, a nawet cztery elektrody. Pozwala to na bardziej precyzyjny zapłon mieszanki dokładnie wtedy, gdy komputer silnika tego chce, jednak w przypadku LPG nie zawsze działa to dobrze. Jeżeli świec nie wymienimy na jedno-elektrodowe, to może się bardzo szybko okazać, że silnik nie pracuje tak jak powinien, mamy duże spalanie gazu, a z rury wydechowej wydostaje się cuchnący dym. To jakie świece do LPG wybierzemy będzie miało bezpośredni wpływ na komfort jazdy i żywotność silnika. Jeżeli świece są stare, wymiana ich na nowe przyniesie natychmiastowy efekt. Nie da się ukryć, że w przypadku jazdy na benzynie nie ma to może aż takiego znaczenia i nie zawsze powoduje ogromną różnicę w kulturze pracy silnika, ale jeżdżąc na LPG ma to wręcz kapitalne znaczenie.

Jeżeli zastanawialiśmy się, jakie świece do LPG będą najlepsze, to mamy nadzieję, że ten poradnik udzielił nam wyczerpującej odpowiedzi. Najlepsze będą zwyczajne świece mające tylko jedną elektrodę. Posiadanie takiego rodzaju świec znacznie poprawi spalanie mieszanki LPG i powietrza, a dodatkową zaletą takich świec jest to, że są po prostu bardzo tanie. Zadbajmy tylko o to, by producent świec był tym, którego wyroby są zalecane do instalacji w naszym motorze. Pamiętajmy jeszcze o tym, by świece regularnie wymieniać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here