Grecki Partenon

Wyjazd do Grecji to zawsze niezapomniane przeżycie. Kolebka europejskie cywilizacji, zawsze robi duże wrażenie. Ilość zabytków sprawia, że może ustąpić tylko swojemu następcy – Rzymowi. Jednak to w Grecji zaczęło się wszystko.
Z kilkunastu plemion Dorów powstały najpierw małe osady, które z biegiem czasu przekształciły się suwerenne miasta – państwa. Owe Greckie polis stanowią kolebkę naszej cywilizacji. Okres ich tworzenia, bardzo burzliwy, w końcu uformował te najważniejsze, które teraz, gdy mówimy o starożytnej Grecji wydają nam się oczywiste.

Nie tylko te miasta ze sobą rywalizowały. Każde miało swoje opiekuńcze bóstwo, które trzymało nad nim pieczę. Bogowie posiadali świątynie, których wspaniałe pozostałości do tej chwili podziwiamy. Przykre jest to, że wielu turystów, nie wie na przykład, jakiej bogini był poświęcony ateński Partenon. Już sama nazwa tego miasta odsyła nas do bogini mądrości, ale też i sztuki wojennej.

To właśnie na Partenonie stał jej wspaniały posąg dłuta Fidiasza. Przedstawiał on postać bogini ubranej w pełną zbroję, z włócznią w dłoni. To ona opiekowała się tym miastem. Stała na jego straży.
Mity wspominają o zawodach, które odbył się pomiędzy bogami, pragnącymi sprawować opiekę nad tak wspaniałym grodem.

Do szranków stanęła właśnie Atena, oraz bóg morza – Posejdon. Zawody odbywały się przed mieszkańcami, którzy mieli zadecydować, które z bóstw ofiaruje wspanialszy dar. Jako pierwszy wystąpił Posejdon, uniósł swój trójząb i wbił go w skałę blisko miasta. Ze skały wytrysnęło źródło. Jednak zachwyt mieszkańców szybko ustąpił, gdyż okazało się, że jest to źródło ze słoną wodą. Przyszła kolej na Atenę. Bogini rzuciła swoją włócznią, która wzbiła się wysoko, przeleciała łukiem nad zgromadzonymi mieszkańcami, i następnie wbiła na stoku za miastem. Zapadła cisza, którą po chwili przerwał pełen zachwytu okrzyk zgromadzonych. Z włóczni zaczęły wyrastać, gałęzie, później liście i już po chwili na zboczu rosło piękne drzewo oliwne. Mieszkańcy jednogłośnie wybrali Atenę na swoją opiekunkę.

Wybierając się do Aten, warto wejść tam. Na Akropol. Nie zastawiając się już, jakiej bogini był poświęcony ateński Partenon. Święte miejsce starożytnych ateńczyków, tak jak i nazwa miasta powinny kierować nasze myśli ku Atenie.

Będąc na wakacjach, można tam kupić figurki z alabastru, przedstawiające boginię mądrości. Wzorowane na dziele Fidiasza, przedstawiają ją w zbroi z uniesionym hełmem i włócznią w dłoni. Bardzo często na ręce trzyma sowę, która do czasów obecnych jest traktowana jak symbol mądrości. Figurki alabastrowej sowy również można kupić.

Zadziwiające jest, że po tylu wiekach, w naszej świadomości nadal pojawiają się skojarzenia tak mocno związane z tymi zamierzchłymi czasami. Może nawet nie zdajemy sobie do końca z tego sprawy, ale chodząc po ulicach, wchodząc do sklepów po zakupy, na każdym kroku napotykamy zapożyczenia z przeszłości. Pojawiają się znaki, symbole i budynki nawiązujące do starożytności. Na przykład na sądach często stoi posąg Temidy – bogini sprawiedliwości, a i same budynki często posiadają formę nawiązującą do greckich świątyń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here