Wszystko co musisz wiedzieć o IP

Wielu ludziom wydaje się, że w sieci są anonimowi. Nic bardziej mylnego. Choć w dzisiejszych czasach nie jest tak łatwo go znaleźć, podczas surfowania po internecie zawsze towarzyszy nam adres IP. Na dźwięk tego wyrazu większości czytelników zapewne zapaliła się przysłowiowa lampka nad głową, ale mało kto jest w stanie pewnie odpowiedzieć czym właściwie adres IP jest. Dowiedzą się tego państwo z tego artykułu.

Wielu ludzi błędnie uważa, że adres IP jest identyfikatorem komputera, z którego korzystamy. Nic bardziej mylnego. IP to liczba nadawana interfejsom sieciowym, a czasem nawet całym sieciom komputerowym. Teoretycznie można po tym zdaniu wnioskować, że jednak rzeczywiście, wystarczy śledzić adres IP aż do komputera, do którego prowadzi, ale pamiętać trzeba też, że IP może się dowolnie zmieniać, a także, że wiele komputerów w jednej sieci, może dzielić ten sam adres. Adres po którym niezawodnie można zidentyfikować dany komputer nazywamy adresem MAC.

No dobra, wszystkie te wyjaśnienia brzmią bardzo mądrze i wyczerpująco, ale jak właściwie rozpoznać numer, który jest adresem IP? Nic prostszego. Zazwyczaj jest zapisywany w podziale na oktety zapisane w systemie dziesiętnym, rozdzielone kropkami. Nie rozumiecie o czym mówimy? Spokojnie. Przykładowy zapis adresu IP to „123.456.7.890”.

Najbardziej popularnymi są adresy IPv4, które określają adres sieci po 32-bitowym numerze. Numery te jednak zaczęły się wyczerpywać już we wczesnych latach dwutysięcznych. Zaczęto wtedy używać IPv6, które coraz bardziej zyskują na popularności. Wersja 6 używa 128 bitowych numerów, co daje jej znacznie więcej możliwości, przy nadawaniu unikatowych adresów. Dostępnymi adresami IP zarządza IANA, czyli Internet Assigned Numbers Authority. Organizacja ta udostępnia adresy dostawcom sieci internetowej, których z kolei zadaniem jest dystrybuowanie ich do użytkowników. Nie ma znaczenia, czy przydzielają te numery na stałe, czy nie.

No dobra, ale jak właściwie sprawdzić jaki jest mój adres IP? Jest to tak naprawdę bajecznie proste. Użytkownicy systemu Windows 10 muszą kliknąć w ikonkę połączeń sieciowych na pasku zadań i otworzyć właściwości sieci, do której są połączeni. Na dole otworzonego w ten sposób okienka znajdą rozpiskę wszystkich adresów tego komputera, między innymi IPv4.

Użytkownicy starszych systemów Windows mogą to zrobić w bardzo podobny sposób. Najbardziej różni się to w systemie Windows XP gdzie musimy otworzyć znajome, szare okienko z właściwościami i znaleźć adres w odpowiedniej zakładce.

A co z użytkownikami Maców? Należy rozwinąć menu ukryte pod ikonką jabłuszka i wybrać „Preferencje Systemowe”, stamtąd natomiast wybrać „Udostępnianie”. Adres IP będzie wyświetlony pod nazwą naszego komputera. Alternatywnie, można to również zrobić przez ikonkę „Połączenia Internetowe” i tam sprawdzić adres pod siecią, do której nasz komputer jest podłączony.

Wszystkie powyżej opisane czynniki tylko udowadniają jak istotne jest to aby wiedzieć w jaki sposób sprawdzić swoje IP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here