Coraz popularniejsza wśród polskich rolników staje się uprawa kukurydzy.
Roślinę tą sprowadzono w szesnastym wieku z Ameryki do Europy jako nowinkę agronomiczną. Szybko dostosowano ją do naszych warunków atmosferycznych i została wprowadzona do upraw. W Polsce zaczęto ją uprawiać na skalę przemysłową dopiero niedawno.
Kukurydza to roślina, której plony przynoszą duże dochody, jednocześnie nie wymaga ona dużych nakładów pracy. Wystarczy by pole dobrze przygotować a potem zasilić kukurydzę odpowiednimi nawozami i odżywkami pozwalającymi na lepszy wzrost i większą wydajność plonu.
W tym artykule przestawię kilka porad na temat jaki nawóz pod kukurydze wybrać oraz zdradzę kilka porad co do terminów i sprzętu odpowiedniego do nawożenia omawianej rośliny.
Jeżeli wiemy, że gleba na naszym polu jest kwaśna powinniśmy niezwłocznie po zebraniu poprzedniego plonu a przed sadzeniem kukurydzy posypać ziemię wapnem węglanowym. Nie może ono leżeć długo pod wpływem czynników atmosferycznych gdyż wietrzeje. Z tego względu od razu po wysypaniu na pole wapna należy wykonać podorywkę bądź zabiegi z użyciem kultywatora. Następnie trzeba dokładnie zabronować pole.
Jeżeli zaś stwierdzimy, że pole ubogie jest w magnez musimy szybko uzupełnić jego braki. Kukurydza zużywa do wzrostu ogromne ilości magnezu. W przypadku stwierdzenia braków magnezu należy nawieźć pole wapnem magnezowym stosując dużą dawkę około 600 kilogramów na hektar pola. Cena wapna z roku na rok zwiększa się, ale nie jest wygórowana. Za wapno węglanowe zapłacimy około czterdziestu złotych za tonę. Wapno magnezowe spotykane też w sklepach jako dolomitowe nabędziemy za około czterdzieści pięć złotych za jedną tonę. Należy pamiętać by wapno zamawiać z renomowanych i sprawdzonych hurtowni bądź sklepów internetowych. W ostatnich latach zdarzały się przypadki oszustw.
Jeżeli pole ma optymalne warunki i jego PH oraz podstawowe wartości składników mineralnych oscylują wokół normy należy stosować normalne zabiegi agrotechniczne. Kukurydzę siejemy w takiej sytuacji bez większego przygotowania i dopiero podczas jej wzrostu wzbogacamy ją nawozami dopasowanymi do kalendarza rozwoju. Przykładowo bezpośrednio po siewie możemy nawieść naszą plantację nawozami: POLIFOSKA 4, POLIFOSKA PETROPLON, POLIDAP oraz solą potasową.
W okresie rozwoju całej rośliny i zaczątków kolb (w trzecim miesiącu wzrostu) można wzbogacić uprawę odzywką POLIFOSKA M-MAK, która cieszy się dobrą rekomendacją wśród rolników i ma silne działanie wspomagające potwierdzone licznymi testami.
Dyskusyjne jest wśród rolników stosowanie przed orką obornika. Niektórzy nie polecają nawożenia kukurydzy fekaliami zwierząt jednakże nie ma dowodów na negatywne działanie obornika w umiarkowanej ilości. Wręcz przeciwnie – obornik posiada wiele cennych składników w dużej ilości i może wydatnie poprawić plon i jego jakość. Optymalnym wydaje się nawożenie pola obornikiem w ilości około tony na jeden hektar.
Poza tym kukurydza dobrze reaguje na dokarmianie dolistne. Opryskanie pola 6% wodnego roztworu MOCZNIKA wydatnie może zwiększyć zbiory.