Oświetlenie łazienki - jak je wybrać?

Kiedy urządzamy mieszkanie, bardzo ważną kwestią jest dla nas to, jakiego rodzaju oświetlenie wybierzemy. Wbrew pozorom, kwestia dotycząca odpowiedniego oświetlenia do łazienki, jest bardzo ważna. Za jego pomocą, jesteśmy w stanie – szczególnie w przypadku bardzo małej łazienki – sprawić, aby wyglądała ona na większą, niż jest w rzeczywistości. Żeby jednak tak się stało, musimy wiedzieć, jakie oświetlenie do łazienki wybrać. W poniższym artykule, znajdziecie państwo odpowiedź m.in na to pytanie, jak również na wiele innych związanych z szeroko rozumianym oświetleniem łazienkowym.

Gdzie umieścić oświetlenie łazienkowe?

Pierwszą kwestią, od której powinniśmy zacząć wybieranie oświetlenia do łazienki, jest wybranie odpowiedniego miejsca, w którym powinno się ono znaleźć. Nie jest bowiem prawdą, że oświetlenie łazienkowe może zostać zamontowane li i jedynie na środku sufitu w łazience. To stereotyp, z którym współcześni projektanci wnętrz, bardzo skutecznie walczą. Oświetlenie łazienkowe może być różnego rodzaju. Nie chodzi tutaj o rodzaj lampy, jaki wybierzemy, ale też o typ świetlówki. Jeśli planujemy umieścić oświetlenie łazienkowe dookoła sufitu – czyli na górnych krawędziach ściany, doskonale do tego celu sprawdzą się lampy led. Z kolei, jeśli nie zależy nam na tym, aby nasza łazienka była dobrze oświetlona, czasem wystarczy zamontowanie plafonu. Warto jest jednak podkreślić, że ciemna łazienka, w znacznym stopniu traci na swojej funkcjonalności. Lepiej jest zatem zdecydować się na jej lepsze doświetlenie. Oczywiście, kiedy wybieramy miejsce, w którym chcemy zamontować światło do łazienki, musimy brać pod uwagę także rozmiar łazienki. Zupełnie inaczej będziemy umieszczać światło w małej łazience, zaś inaczej – w łazience większej.

Rodzaj światła do łazienki – żółte czy białe?

Kolejną kwestią, jaką musimy wziąć pod uwagę, kiedy wybieramy oświetlenie do łazienki, jest to, jakie światło zdecydujemy się wybrać. Mowa oczywiście o tym, czy lepszym dla nas rozwiązaniem będzie światło ciepłe – czyli żółte, czy też może zdecydujemy się na oświetlenie w tonacji zimnej – czyli tzw. białe światło. Prawdą jest, że jeśli chcemy, aby nasza łazienka była jak najbardziej funkcjonalna i jasna, dobrym pomysłem jest zamontowanie w niej światła białego. Optycznie powiększy ono nawet i bardzo małą łazienkę. Takiej gwarancji nie mamy w przypadku światła żółtego.

Oświetlenie nad lustro do łazienki

Kiedy mówimy o odpowiednim oświetleniu do łazienki, nie możemy też zapominać o tym, aby wybrać właściwe oświetlenie nad lustro. Z reguły, takie źródło światła, posiada osobny włącznik – włączamy je tylko wtedy, kiedy faktycznie zachodzi taka potrzeba. Warto jest jednak wiedzieć, w jaki sposób wybrać oświetlenie łazienkowe, które zamontujemy nad lustrem. Tutaj najlepiej sprawdzają się wszelkiego rodzaju świetlówki led. Są one jasne, dają dość dużo światła – nawet, jeśli są niewielkich rozmiarów. Dodatkowo, są one też bardzo estetyczne, a co za tym idzie, świetnie komponują się z lustrem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here