Opakowania plastikowe - normy i ekologia

Plastik, a raczej opakowania wykonane z tego tworzywa sztucznego, niesamowicie ułatwiają nam codzienne życie. Faktycznie współcześnie nie umielibyśmy funkcjonować całkowicie bez produktów wykonanych z tworzyw sztucznych – są one powszechne i (jeśli spełniają odpowiednie wymogi) bezpieczne. Jednak pozostaje kwestia ekologii – nasza planeta tonie w plastikowych odpadkach, więc producenci muszą spełniać surowe normy, które mają na celu polepszenie tej sytuacji.

Czy produkcja opakowań z tworzyw sztucznych może być ekologiczna?

Oczywiście, jeśli producent zastosuje się do wprowadzonych norm i restrykcji. Ważne jest korzystanie z istniejących surowców – recykling pomaga w walce z zalewającymi nas plastikowymi odpadkami. Wiele firm (na przykład niejeden producent skrzynek plastikowych wykorzystywanych w przemyśle) decyduje się zatem na tworzenie swoich opakowań przy wykorzystaniu plastikowych produktów nienadających się do dalszego użytku.

Fabryki i technologie stosowane do produkcji również powinny spełniać najnowsze normy. Ważne jest, by wyprodukowane opakowanie było solidne i trwałe – wtedy posłuży nam dłużej i rzadziej będziemy musieli wyrzucać, a także kupować kolejne produkty wykonane z tworzywa sztucznego. To nie tylko ekologiczne. To również ekonomiczne rozwiązanie!

Produkcja opakowań plastikowych przeznaczonych do żywności

Przemysł rządzi się innymi prawami niż chociażby branża gastronomiczna. Produkcja opakowań z tworzyw sztucznych przeznaczonych do przechowywania żywności musi tym bardziej spełniać surowe normy. Plastik nie najlepszej jakości może przepuszczać do pokarmu szkodliwe substancje – przyjmowanie ich wraz z pożywieniem skutkuje niestety poważnymi konsekwencjami. Dlatego produkcja opakowań plastikowych musi działać zgodnie z wymogami, jakie nakłada Certyfikat Jakości ISO 9001:2015. Tylko wtedy, gdy dany producent może pochwalić się uzyskaniem powyższego certyfikatu, możemy być pewni, że korzystamy z bezpiecznych produktów.

Certyfikatem Jakości ISO 9001 powinien dysponować także producent skrzynek plastikowych, które mają służyć na przykład przy transporcie żywności. Wszystkie te normy mają służyć naszemu bezpieczeństwu. W fabrykach przeprowadza się aktualnie wiele kontroli i sprawdza się, czy opakowania produkowane są zgodnie z unijnymi standardami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here