Objawy nerwicy

Nerwica to bardzo groźna dolegliwość- nieleczona może mieć poważne konsekwencje dla człowieka. Z jednej strony, wydawać by się mogło, że rozpoznać nerwicę można bardzo łatwo. Ale to pozory, ponieważ lista jej objawów jest bardzo szeroka i prosto jest pomylić nerwicę z inną chorobą. W żadnym razie nie można lekceważyć najmniejszych objawów tej podstępnej dolegliwości, gdyż ignorancja może być fatalna w skutkach. Często słyszymy, że nerwicą nie należy się przejmować, bo sama w końcu przejdzie. Takie myślenie jest błędne i możne nas narazić na długotrwałą utratę zdrowia i równowagi psychicznej.

Żaden objaw nie powinien być zlekceważony. Tym bardziej, że istnieje kilka rodzajów nerwicy. Każda z nich jest powodowana przez inne czynniki i z każdą należy obchodzić się w określony sposób. Nie należy przypisywać nerwicy jedynie ludziom nadwrażliwym, ponieważ może ona dotknąć każdego z nas. To, jakie są objawy nerwicy, zależy od źródła, długości i przebiegu choroby. Symptomy te mogą być zarówno związane z psychiką, jak i przybierać postać dolegliwości somatycznych, czyli po prostu cielesnych. Jak widać, nerwica daje o sobie znać na rożne sposoby. Może rzutować na sferę emocjonalną, na nasze zachowania oraz na nasz organizm. Być może dlatego, tak ciężko ja rozpoznać na pierwszy rzut oka. Objawy mogą ujawniać się w rożnych sytuacjach. Czasem widać je w zaburzonych relacjach z rodziną, niekiedy wiążą się z kłopotami w pracy lub też w szkole. Niestety nerwica dotyka coraz młodszych ludzi. Jest to bardzo niepokojące, dlatego warto wiedzieć z czym walczymy i jakie mamy sposoby na tę walkę. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nerwicę da się leczyć. Rozpoznanie u siebie jakichkolwiek symptomów tej choroby, powinno skutkować natychmiastową wizytą u lekarza.

Pierwsza grupa objawów to objawy somatyczne. Łatwo je pomylić z innymi chorobami. Ale, jeśli zdarzają się często i mają szczególnie nasilony charakter, warto rozważyć, czy nie są właśnie oznaką nerwicy. Kołatanie serca, naprzemienne uczucie zimna i gorąca, ciągłe zmęczenie- to typowe objawy. Możemy też czuć się zmęczeni bez żadnych oczywistych przyczyn, obolali lub mieć sztywne mięśnie. Często zdarzają się też kłopoty z oddychaniem, duszności itp. Niektórzy nerwicowcy skarżą się na przewlekłe kłopoty z układem trawiennym.
Nawet alergia czy atopowe zapalenie skóry mogą mieć podłoże nerwicowe.

Kolejna grupa objawów wiąże się ze sferą emocjonalna. Będą to: ciągłe poddenerwowanie, stale towarzyszący nam bliżej nieokreślony i nieumotywowany lęk, poczucie strachu i niepewności, przewidywanie najgorszych scenariuszy, bezsenność, kłopoty z koncentracją, zapamiętywaniem, brak chęci do jakiegokolwiek działania, brak motywacji do zmian. Jak widać lista jest długa i przykłady można mnożyć. Łatwo też domyślić się, że wszystkie te objawy rzutują na ogólną kondycję człowieka i jego relacje z otoczeniem. Nerwica skutecznie utrudnia kontakty z innymi ludźmi, izoluje chorego, sprawia, że czuje się on jeszcze bardziej samotny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here