Jak wybrać idealny laptop?

Kupno nowego komputera to nie lada wyzwanie, szczególnie dla osoby nie śledzącej najnowszych wiadomości z branży informatycznej. Nie ma się zresztą co dziwić. Mamy na rynku masę producentów sprzętu, o których opinie trzeba przeczytać, a potem jeszcze zwrócić uwagę na to jakie opinie mają producenci osobnych komponentów. Dobór odpowiedniego sprzętu to bardzo trudna sprawa i każdemu przyda się pomoc.

Po pierwsze musimy zastanowić się w jaki segment rynku celujemy.

Standardowe laptopy to najbardziej uśrednione modele ze wszystkich. Nie są tak wydajne jak komputery stacjonarne, ani tak lekkie jak netbooki czy ultrabooki. Niemniej jednak są idealne dla standardowych użytkowników.

Netbooki to małe, lekkie i dość słabe urządzenia. Zazwyczaj bez problemu radzą sobie z przeglądaniem internetu, a nawet z odtwarzaniem mediów jeśli nie przekraczają rozdzielczości 1080p, jednak nie ma co od nich oczekiwać wysokiej wydajności przy bardziej skomplikowanych aplikacjach.

Ultrabooki to normalnej wielkości, bardzo wydajny sprzęt, ale zamknięty w wyjątkowo lekkiej obudowie. Idealne dla ludzi często pracujących w podróży. Zazwyczaj wydajnościowo nie ustępują za bardzo komputerom stacjonarnym więc są idealne do nawet bardziej wymagających zadań. Ich minusem jest jednak bardzo wysoka cena.

Laptopy gamingowe czyli komputery stworzone do przenośnego grania. Zdaniem wielu poważnych graczy zakup takiego sprzętu graniczy z absurdem, bo w końcu komputery stacjonarne robią lepiej wszystko to, do czego wykorzystywać będziemy ten sprzęt. Choć w tym kontekście mają zdecydowaną rację, nie można powiedzieć by ten typ komputera nie miał swoich zalet. Są idealne dla zagorzałego gracza wyjeżdżającego na studia, albo kogoś kto często jeździ między jednym mieszkaniem, a drugim. Najtańsze (co nie znaczy, że tanie) z nich osiągają efekty podobne do tych, które zobaczymy na konsolach, najdroższe ustępują tylko komputerom stacjonarnym. Nie ma jednak co liczyć na granie w podróży. Moc, którą osiągają te bestie idzie w parze z całkiem dużym poborem prądu.

No dobra, ale do odpowiedzenia na pytanie „jakiego laptopa kupić?”, musimy wybrać producenta któremu będziemy chcieli zaufać. Sytuacja nie jest jednak taka prosta, bo często w oferowanych przez nich liniach produktów trafiają się felerne modele. Czasem warto poczytać opinie.

Jednym z najpopularniejszych producentów jest Lenovo, który charakteryzuje się szerokim wyborem modeli. Oferują zarówno segment biznesowy – ThinkPady, jak i gamingowy – Legiony, a ponadto masę innych modeli. Bardzo popularne są także HP i Dell. Ten pierwszy znany jest bardziej z lekkich, łatwych w transporcie komputerów, ten drugi z wytrzymałych i uniwersalnych modeli, obu producentów ma jednak trochę wyższe ceny. Po nich warto przyjrzeć się jeszcze ASUSowi i ACERowi. Obu tych producentów charakteryzuje się wygórowanymi cenami i bardzo dobrą jakością oferowanego sprzętu. Są to najbardziej popularni producenci, którzy też nie naruszą za bardzo polskiej kieszeni. Warto jednak pamiętać, żeby nie ufać ślepo opinii o marce i dokładnie sprawdzić opinie na temat modelu, który zdecydujemy się kupić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here