Idealny nauczyciel

Kiedy będąc dzieckiem rozpoczynaliśmy swoją ścieżkę edukacji, każdy z nas czuł radość i podekscytowanie. Przedszkole, bo to właśnie tam większość z nas rozpoczynało swój proces socjalizacji, było fantastycznym miejscem, z ogromną ilością zabawek, powierzchni do biegania oraz dziećmi, zawsze chętnymi do zabawy.
Wszystko co dobre, szybko się jednak kończy, całe życie nie można się bawić, dlatego w wieku 7 lat rozpoczęliśmy naukę w szkole podstawowej. Mimo, iż nadal była ona połączona z zabawą, szkolne ławki, krzesła, a także podział na lekcję i przerwę sprawiały, że zaczynał się wkradać element powagi. Nie było już przytulających i bawiących się z nami cioć… Pojawił się on – nauczyciel.
Zadanie miał niełatwe – w końcu musiał potrafić skupić na sobie wzrok, i co ważniejsze, uwagę całej klasy siedmiolatków. Początkowo była to tylko jedna osoba, jednak z czasem, każdy przedmiot prowadził ktoś inny. Niektórych nauczycieli do dziś wspominały ze wzruszeniem, opowiadamy o nich z sympatią. Są niestety i tacy, o których, mimo że bardzo chcemy, zapomnieć nie możemy.
Jaki powinien być nauczyciel? No cóż, z perspektywy ucznia na pewno wyluzowany i zabawny. Potrafiący pożartować i nie wymagający zbyt wiele. Czy aby jednak to na pewno idealny wzór?
Z biegiem czasu zaczynamy doceniać jednak tych nauczycieli, którzy naprawdę starali się nam coś przekazać.
Nie każdy nadaje się by uczyć dzieci czy młodzież. Odpowiednie podejście do młodego człowieka, niezmierzone pokłady cierpliwości, to tylko przykład tego jak powinien być nauczyciel.
Kiedy jesteśmy młodzi, interesuje nas wszystko. Kultowy serial, o którym wszyscy w szkole rozmawiają, ostatnia impreza u koleżanki, po której dostała szlaban na wychodzenie z domu, czy nowa aplikacja na telefonie. Podsumowując – wszystko, poza szkołą.
Uczenie się na sprawdzian wydaje się być obciachem, a odrabianie lekcji stratą czasu. I właśnie tutaj czas, aby wykazał się nauczyciel.
Dobry nauczyciel sprawi, że każdy będzie miał odrobione zadanie domowe, idealny, dodatkowo zainteresuje swoim przedmiotem.
Nie ma wątpliwości jaki powinien być nauczyciel. Kompetentny, posiadający wiedzę z zakresu wykładanego przedmiotu. Dobrze, jeśli ma dobry kontakt z uczniami, jednak nigdy nie może pozwolić sobie, aby ich relacja przeszła na poziom koleżeński.
Idealny wykładowca, to taki, którego się szanuje, ale się go nie boi. Nauczyciel musi wymagać, tylko tak będzie mógł czegoś nauczyć, jednak nie może terroryzować.
To tylko człowiek, więc popełnia błędy jak wszyscy, a pracy łatwej nie ma. Pełne pomieszczenie zbuntowanych nastolatków, którym trzeba przekazać wiedzę, to naprawdę duże wyzwanie. Jeśli jednak już zdecyduje się go podjąć, ważne żeby traktował ich z szacunkiem, jakiego sam oczekuje. W końcu szkoła ma uczyć, bawić i wychowywać.
Kiedy po latach rozmawiamy o tym jaki powinien być nauczyciel, wspominamy tych, którzy pracowali z nami w czasach liceum czy podstawówki, wiemy już, że nie każde ich zachowanie było chęcią uprzykrzenia nam życia. Chcieli, abyśmy wyrośli na samodzielnych, odpowiedzialnych dorosłych ludzi, którzy, dzięki zdobytej w szkole wiedzy, poradzą sobie w przyszłości. Chyba im się udało?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here