Niestety czasami dwoje ludzi pomimo wielu lat razem i trudu budowania relacji, musi się rozwieść i jest to przykre dla każdej ze stron. Związek małżeński można unieważnić na drodze sądowej, zgodnie z polskim prawem. Taki krok należy dobrze przemyśleć i warto zadbać o prawnika, który ochroni nasze interesy. Orzeczenie rozwodu jest możliwe tylko po przeprowadzeniu procesu sądowego, a opłata za pozew pobierana jest z góry i wynosi 600 zł. Znamienne, że kościół katolicki nie uznaje jednak rozwodów orzeczonych przez sądy.
Jakie dokumenty do rozwodu są potrzebne? Konieczne, aby w ogóle rozpocząć proces rozwodu jest przedłożenie w sądzie odpisu aktu małżeństwa. Jeśli w związku są dzieci – także aktu ich urodzenia, dotyczy to tylko dzieci, które w momencie rozpadu małżeństwa nie sa jeszcze pełnoletnie. O wiele prościej przebiega rozwód jeżeli nie ma dzieci, ponieważ to ich dobro często jest najważniejsze podczas całego procesu sądowego. Konieczne będzie wykazanie zarobków rodziców oraz udokumentowanie wydatków na dzieci – któreś z rodziców bowiem będzie musiało płacić alimenty i sąd orzeka o ich wysokości na podstawie zgromadzonego materiału.
Jeśli rozwodzimy się z powodu zdrady, jeśli mamy na to faktycznie dowody – zdjęcia, smsy, warto naszykować wszystko co ułatwi przebieg procesu. Za dowody można uznać też billingi rozmów telefonicznych, faktury dotyczące innych mieszkań lub wakacji – których małżonkowie wspólnie nei spędzili. Niestety nie jest to nigdy przyjemna procedura i należy przygotować się na łzy i przykrości. Czasami jednak dwojgu ludzi udaje się rozstać za porozumieniem stron – zwłaszcza jeśli oboje są pewni co do rozpadu ich pożycia.
Pozew rozwodowy można złożyć osobiście w sądzie (wtedy sąd doręcza je małżonkowi) lub wysłać go drugiej stronie listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Słuszne jest oznajmienie osobiście wcześniej drugiej stronie naszego zamiaru. W pozwie należy koniecznie wykazać, czy chcemy aby rozwód był bez orzekania o winie, czy tez z winy jednego z małżonków oraz którego z nich. Pozew trzeba też uzasadnić, chociaż każdemu z nas wydaje się to najprostsze – wskazać dlaczego nie chcemy już z kimś dzielić życia – sąd czasami nakazuje mediacje podczas procesu rozwodu i wtedy może uznać, że małżeństwo da się jeszcze uratować. Dlatego przygotowanie zarówno pozwu, jak argumentacji rozwodowej ma kluczowe znaczenie. Sąd rozpoczyna proces rozwodowy i wzywa oboje małżonków na rozprawę.Czasami wystarcza tylko jedna, czasami rozwód ciągnie się miesiącami, zwłaszcza jeśli jest duży majątek do podziału, dzieci, które w skutek rozpadu małżeństwa mogą bardzo ucierpieć lub jedno z małżonków po prostu nie zgadza się na rozwód.
Najczęstszą przyczyną rozwodów jest jednak niezgodność charakterów i tę najtrudniej udokumentować i wyjaśnić. Od tego, jakie dokumenty do rozwodu zbierzemy i przygotujemy, zależy w dużej mierze powodzenie naszej sprawy i szybkość zakończenia tego przykrego procesu. Pamiętajmy o własnym szczęściu ale i dobrze dzieci, nie szkalujmy się podczas rozprawy.