Czas na zegarek

Czas dotyczy nas wszystkich. To za jego pomocą regulujemy rytm naszego dnia, czas spotkać, snu, wyjścia ze znajomymi, czas do końca wykładu. Choć jednostka czasu jest wymyślona sztucznie, to mierzono go już od starożytności. Już dawne ludy potrafiły wytyczać okresy zbiorów oraz zasiewania. Wystarczy spojrzeć na zewnątrz i zaobserwować pory roku, fazy księżyca, wschody i zachody słońca oraz pełnie księżyca. Trudno sobie wyobrazić jaki był by to problem gdy każdy region czy kraj na świecie dysponował by własnymi jednostkami czasu. Mówi się przecież o 12 miesiącach oraz dwunastu znakach horoskopu choć niektórzy sądzą, że jest ich trzynaście. Nawet okres obiegu wokół słońca jest dowodem na geniusz adaptacyjny człowieka. Mimo, że rok trwa 365 dni a doba trwa 24 godziny to nasz gatunek wymyślił rok przestępny, który wynika z faktu iż doba trwa tak na prawdę ułamki sekund mniej co z powodowało konieczność korekty raz na cztery lata. To jaki czas mamy wynika jedynie z hemisfery w jakiej się znajdujemy. Przecież w takiej Korei Północnej nie ma teraz roku dwutysięcznego osiemnastego a nieco ponad rok setny.
W zasadzie to trudno sobie wyobrazić jak liczono czas przed narodzinami Chrystusa. O ile my rozdzielamy naszą erę oraz czasy przed naszą erą właśnie za pośrednictwem daty narodzin tej postaci, to ludzie żyjący w jego czasach nie znali tych pojęć.
Głębiej zastanawiając się nad tym sztucznym podziałem na jednostki jaki człowiek stosował na przestrzeni lat można dojść do wniosku, że bez tego zabiegu ludzkość popadła by w chaos i anarchię. To właśnie usystematyzowanie wiedzy oraz jednostek pomiaru obserwowanych zjawisk sprawiają, że człowiek może rozwijać i przekazywać tą wiedzę dalej. Dzięki pomiarom można ocenić właśnie czas, w których przebiegać będzie dane zjawisko lub określić czas jego trwania. Już starożytni znali zasady działania mechanizmów do złudzenia przypominającego zegar. Mowa tu o mechanizmie z Antikitiry. Starożytni Grecy znali zatem pojęcie czasu skoro stworzyli realny model wszechświata oparty na trybach i współzależnościach między ciałami niebieskimi. Co jest tutaj najciekawsze, współcześnie również korzystamy z podobnych mechanizmów przy wykorzystywaniu zegarów analogowych. Choć może dzisiaj faktycznie zegary tego typu utraciły swoją funkcję jako narzędzie pomiaru to jednak stały się nieodłącznym elementem designu. Za sprawą Calvina Kleina zegarek stał się elementem biżuterii. Za sprawą producentów aut urządzenia te stały się elementem dodającym sportowym maszyną dozę drapieżności oraz elementem luksusu. Również w zakresie wystroju wnętrz gdzie stawia się na minimalizm, zegary nie zostały zepchnięte na boczny tor. Obecnie stały się modne zegary o nie co zmienionym stylu, bez cyferblatu, naklejane po prostu na ścianę. Mimo, że moda przemija i trendy stale ulegają zmianie to zegary właśnie okazują się bardzo odporne na upływ czasu i posiadają pewną zdolność adaptacji, która sprawia, że zawsze będą potrzebne, zmieni się jedynie ich forma zastosowania oraz wygląd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here