Czy zastanawiałeś się jakie są światła w samochodzie? Światła samochodowe są jednym z podstawowych elementów pojazdu, które są niezbędne by jazda nim była bezpieczna i wygodna.
Gdy pojawiły się pierwsze auta, jazda nimi była po zmierzchu niebezpieczna, ponieważ nie posiadały one oświetlenia. Dopiero w latach 20. XX wieku zaczęto wykorzystywać w pojazdach dwużarnikowe żarówki Philips Duplo.
Współcześnie w samochodach znajduje się kilka rodzai oświetlenia. Ich wygląd oraz to jak należy je stosować zostały szczegółowo opisane w ustawie, dotyczącej prawa o ruchu drogowym z roku 1997, a także w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów z roku 2015.
Wspomniane wyżej przepisy prawne określają również, jaki rodzaj oświetlenia jest niezbędny dla konkretnego typu pojazdu. Ścisłym regulacjom podlega również kolor i wygląd kontrolki reprezentującej dany rodzaj świateł czy też kolor i barwa danego typu oświetlenia. Każdy typ świateł ma swoje określone przeznaczenie, które jest zazwyczaj określone przez prawo, jak na przykład oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Lampki wchodzące w skład oświetlenia tablicy rejestracyjnej, powinny zapewniać możliwość odczytania tablicy z odległości nie mniejszej niż 20 metrów, ale nie większej niż 25 m, jeśli przejrzystość powietrza jest dobra.
Podstawowym i obowiązkowym rodzajem świateł, są światła mijania, nazywane również krótkimi. W nowszych modelach aut występują również światła do jazdy dziennej, natomiast nie są one obowiązkowe. Ze świateł mijania należy korzystać przez całą dobę, natomiast przy niskiej przejrzystości powietrza, należy korzystać również z świateł przeciwmgłowych przednich. Światła mijania powinny po pierwsze, oświetlać drogę w odległości co najmniej 40 metrów, przed naszym pojazdem, natomiast w przypadku prawej lampy odległość ta powinna być odrobinę większa, ze względu na wymóg asymetryczności tego oświetlenia.
Kierunkowskazy są niezbędnym wyposażeniem każdego pojazdu, a także przyczep, służą one do sygnalizowania zmiany kierunku jazdy czy też pasa innym uczestnikom ruchu drogowego. Kierowca podczas włączania i wyłączania kierunkowskazów informuje innych uczestników ruchu o swoich zamiarach.
Innymi obowiązkowymi światłami są światła awaryjne, których używamy jeśli nasz postój jest wynikiem wypadku lub uszkodzenia pojazdu.
Podczas postoju oświetlenie zapewniają światła pozycyjne, które powinny zapewniać widoczność z odległości nie mniejszej niż 300 metrów.
Światła hamowania „stop” uruchamiają się automatycznie po wciśnięciu pedału hamulca i służą do sygnalizowania hamowania pojazdu.
Kolejnym niezbędnym elementem pojazdu są światła cofania, sygnalizujące cofanie się pojazdu, które zapalają się automatycznie, gdy włączymy wsteczny bieg.
Jednymi z ważniejszych świateł są światła przeciwmgielne, które stosuje się w warunkach pogorszonej widoczności na drodze. Wyróżniamy światła przeciwmgłowe tylne i przednie. Podczas korzystania ze świateł przeciwmgłowych przednich można mieć jednocześnie włączone światła mijania.