Jakie rolki kupić?

Jeździsz na rolkach? Planujesz zakup nowego sprzętu? Przed dokonaniem zakupów warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które pomogą wybrać rolki dostosowane do własnych potrzeb! Zatem jakie rolki wybrać?

1. Miękkie buty są podstawą każdych rolek! Zapewniają wygodę, komfort i stabilizują kostkę. Gwarantują bezpieczeństwo, więc nie warto oszczędzać na takim sprzęcie. Najlepsze są modele wiązane, które charakteryzują się twardą cholewką. Dzięki temu masz większą kontrolę nad jazdą i czujesz się bezpieczniej.

2. Należy zwrócić uwagę na konstrukcję całej rolki. Pamiętajmy, że jazda na rolkach to ekstremalny sport, w którym nietrudno o urazy i kontuzje, warto mieć to na uwadze. Sprzęt musi dobrze ochraniać stopy, piętę, palce i kostkę. Przy bucie powinna być umocowana dodatkowa klamra do zapięcia lub rzep, które dodatkowo ochronią stopę.

3. Trzeba dobrać odpowiedni rozmiar – w żadnym wypadku buty nie mogą być za duże. To bardzo niebezpieczne, kostka i stopa nie mogą być zbyt ruchome w bucie, grozi to poważnym urazem. Jeśli nie jesteś pewien, czy wybrana rolka do Ciebie pasuje, zapytaj specjalistów.

4. Przy zakupie rolek nie jest istotny rozmiar, a długość stopy. Dlatego nieco ryzykowne jest zamawianie sprzętu przez internet, bez uprzedniego zmierzenia. Rozmiarówki nie zawsze są takie same – zależą w dużej mierze od producenta obuwia. Jak zmierzyć prawidłowo długość stopy? To proste! Załóż skarpety, stań na kartce papieru i obrysuj stopę długopisem. Zmierz długość między skrajnie wysuniętymi punktami.

5. To jakie kółka wybierzesz ma duże znaczenie jeśli chodzi o komfort jazdy. Zależy od średnicy i twardości kółek. Producenci rolek oferują średnicę rolek w zakresie od 47 do 110 mm, natomiast twardość waha się od 74A do 101A. Jest pewna zależność – im większe kółka oraz większa twardość – tym komfort jazdy jest mniejszy, bo zmniejsza się również przyczepność do podłoża. Jednak będzie to dobry wybór dla zwolenników szybkiej jazdy. Jeśli nie uprawiasz sportu wyczynowo najlepszym rozwiązaniem będą parametry pośrednie.

6. Pozostał jeszcze dobór łożyska. Wyróżniamy wiele rodzajów, które są oznaczone symbolami: ABEC, ILQ, SG oraz nieparzystymi liczbami od 1 do 9. Im wartość liczbowa jest wyższa, tym jazda szybsza. Na jakie łożysko postawisz zależy od Twoich preferencji.

7. Istotne są również szyny, które służą do mocowania kółek. Wybieramy materiał wykonania – można zdecydować się na aluminium, kompozyt lub karbon. Kompozytowe pomagają uniknąć drgań przy małych nierównościach podłoża, aluminiowe są bardzo lekkie, więc jazda jest sprawniejsza i szybsza, natomiast karbon jest najwyższej jakości materiałem – pozwala uniknąć drgań oraz jest lekki i szybki.

8. Nie możemy zapominać o hamulcu, bo jest on gwarancją bezpieczeństwa. Dla początkujących hamulec powinien zostać zamontowany na prawej rolce. Będzie łatwiej nam zachować równowagę, szybciej się nauczymy oraz będziemy mieć większą kontrolę nad jazdą.

9. Kupując rolki, powinniśmy również zaopatrzyć się w ochraniacze i kask. Powinniśmy zadbać szczególnie o łokcie, dłonie, nadgarstki, kolana i oczywiście głowę. To niezbędnik, zwłaszcza dla początkującego rolkarza.

10. Postawmy na sprawdzoną markę, która ma dobre opinie, cieszy się dużym zaufaniem wśród klientów i ma dobrej jakości produkty. Jednak taki sprzęt kosztuje dosyć dużo – za przeciętną rolkę do jazdy relaksacyjnej zapłacimy niemniej niż 400 zł. Jednak warto pamiętać, że zdrowie jest bezcenne i warto zainwestować w tego typu sprzęt sportowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here