progesteron

Progesteron jest to żeński hormon płciowy, który syntetyzowany jest przez ciałko żółte w jajniku. Odgrywa on bardzo ważną rolę w regulowaniu cyklu miesiączkowego. Uczestniczy również przy podtrzymaniu ciąży w pierwszym okresie. Jego zbyt niski poziom w organizmie może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę lub utrzymaniem ciąży, w przypadku kiedy do niej dojdzie. Niedobór progesteronu leczony jest poprzez podawanie preparatów zawierających ten hormon. Możliwe jest podanie doustne lub dopochwowe. Nadmiar tego hormonu również nie jest bezpieczny dla organizmu. Jakie funkcje odgrywa on w organizmie? Jak wyglądają zmiany w poziomie i progesteronu podczas cyklu miesiączkowego? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/progesteron-rola-w-organizmie-badanie-i-interpretacja-wyniku/ 

Progesteron – jaka jest jego rola w organizmie kobiety? 

Progesteron jest to hormon, który jest podstawowym hormonem umożliwiającym zajście w ciążę oraz podtrzymanie jej, kiedy kobieta zostaje zapłodniona. Progesteron syntetyzowany jest w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, kiedy produkowany jest ciałko żółte. Innymi tkankami, które syntezują jego niewielkie ilości są jajniki oraz kora nadnerczy. 

W pierwszych dwóch tygodniach cyklu miesiączkowego, progesteron utrzymuje się na niskim poziomie. Podczas owulacji dochodzi do uwolnienia komórki jajowej i tym samym powstania ciałka żółtego. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte zanika a poziom progesteronu spada. Jednak w przypadku, kiedy dojdzie do zapłodnienia, progesteron jest nadal syntetyzowany, a od 8 do 12 tygodnia w ciąży za jego syntezę odpowiada powstałe w trakcie ciąży łożysko. 

Rolą progesteronu w organizmie kobiety jest przygotowanie organizmu do zapłodnienia. Wpływa on na zmniejszenie gęstości śluzu produkowanego przez szyjkę macicy, a także ułatwienie plemnikom dotarcie do komórki jajowej i w rezultacie zapłodnienie. Kiedy dojdzie do zapłodnienia, progesteron odpowiada za przygotowanie endometrium macicy do implantacji zarodka. 

Zmiany w poziomie progesteronu podczas miesiączki 

Poziom progesteronu podlega cyklicznym zmianą, które przebiegają podczas cyklu miesięcznego. W fazie folikularnej poziom progesteronu wynosi od 0,28 do 0,72 ng/ml. Duży poziom progesteronu odnotowany jest w fazie okołoowulacyjnego, kiedy sięga przedziału 0,64 – 1,63 ng/ml. Najwyższy poziom takiego hormonu występuje w fazie lutealnej, a jego stężenie może wynosić od 4,71 – 18 ng/ml. 

Poziom takiego hormonu zmienia się również w poszczególnych trymestrach ciąży i wynosi odpowiednio:

  • I trymestr 11 – 44,3 ng/ ml
  • II trymestr 25,4 – 83,3 ng/ml
  • III trymestr 58,7 – 214 ng/ml.

Zobacz też: http://tubator.pl/hormon-wzrostu-jaka-jest-jego-rola-w-organizmie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here