freelancer
fot. Pixabay.com

Zastanawiasz się nad rzuceniem etatu i rozpoczęciem życiowej przygody, jaką jest freelancing? Jeśli tak, podpowiadamy, czy opłaca się być freelancerem oraz gdzie szukać zleceń, aby zawsze mieć wystarczająco dużo pracy.

Przeczytaj też: http://www.przejrzystapolska.pl/freelancer-kim-jest-i-gdzie-szukac-pracy/

Kim jest freelancer?

Pewnie wielu z Was zna to określenie. Bardziej po polsku takiego człowieka określimy po prostu mianem wolnego strzelca. Wolny strzelec nie pracuje nigdzie na etacie. Wykonuje zlecenia na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Ma swobodę w kwestii decydowania się na konkretne działanie. Nie musi brać każdego zlecenia. Sam wybiera, które chce realizować, ma również wpływ na to, jakie dostanie za nie wynagrodzenie, a także z jakiego miejsca będzie pracował nad danym zadaniem. Biuro, dom, a może Malediwy? Taki wybór mają copywriterzy, fotografowie, graficy, projektanci stron www, korektorzy, a coraz częściej także programiści i informatycy.

Na to wszystko pozwolił nam internet. W zasadzie jego rozwój doprowadził do powstania wielu nowych zawodów. Jeszcze 30 lat temu nikt nie wyobrażał sobie pracy jako copywriter lub web developer.

Czy bycie freelancerem jest proste? Nie jest. I to musimy zaznaczyć na początku. Nie każdy też się nadaje na freelancera. Przede wszystkim polecamy takie działanie osobom, które są konsekwentne w działaniu, zdyscyplinowane i wytrwałe. I takim, które się szybko nie poddają. Bycie freelancerem wiąże się bowiem również z tym, że czasem może brakować zleceń, a czasem może być ich tak dużo, że na pracę poświęcić będzie trzeba wszelkie formy relaksu czy wypoczynku.

Freelancer szuka zleceń

Co więc zrobić, aby mieć płynność finansową i nie musieć martwić się tym, czy wystarczy nam do pierwszego? Przede wszystkim uczyć się. Korzystać z tego, co oferuje sieć, jeśli chodzi o szkolenia. Copywriterzy, graficy, programiści czy specjaliści od marketingu internetowego znajdą takich kursów i szkoleń mnóstwo. Nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji i wyszukiwanie zawodowej niszy, to dla wielu freelancerów klucz do sukcesu.

Gdzie szukać ofert? Jest wiele portali z ogłoszeniami dla freelancerów. Jeśli zaczynamy pracę jako copywriter, powinniśmy szukać zleceń na jak najprostsze teksty. Z czasem będziemy przechodzić do tych bardziej skomplikowanych, gdzie niezbędna będzie wiedza o pozycjonowaniu stron internetowych czy roli słów kluczowych w pisanym przez nas tekście. W pierwszej kolejności polecamy szukać zleceń na portalach takich jak Useme lub Goodcontent. Można tam znaleźć wiele interesujących ofert.

Zobacz też: http://tubator.pl/wybieramy-komputer-do-domowego-biura/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here