Białe, czerwone, ale jakie?

Planując uroczystą kolację należy zadbać, aby wszystkie jej elementy dobrze współgrały ze sobą. Jeżeli planujemy podać zupę, danie główne i deser, musimy zadbać, żeby nie powtarzały się dodatki- np. zupa pomidorowa z ryżem i ryż do mięsa. Przed treściwym daniem głównym, jak wołowina po burgundzku czy zrazy duszone, lepiej podać lekką zupę-krem albo sałatki jako przystawki w celu zaostrzenia apetytu. Należy odpowiednio dobrać też napoje.
Coraz częstsze jest podawanie do kolacji wina, zwłaszcza wytrawnego. Nie wszyscy potrafią wybrać odpowiednie wino- są przecież wina czerwone, białe i różowe, są wytrawne, półwytrawne i słodkie. Zasada na ogół jest prosta- do wołowiny, dziczyzny i ogólnie czerwonych mięs podajemy wina czerwone, do drobiu i ryb białe. Ale wina białe dzielą się z kolei na słodkie, półsłodkie, półwytrawne i wytrawne. Dlatego warto zagłębić się w temat, by wiedzieć, z czym podać makaron z mięsem i sosem bolońskim, a jakie wino do kurczaka przyrządzonego po kapitańsku.
Ogólnie do głównego dania podaje się wino wytrawne. Do kurczaka o delikatnym smaku najlepsze będzie wino lekkie, rześkie, o lekkim cytrusowym aromacie. Ale już do kurczaka z rożna można podać lekkie wino różowe, a nawet czerwone. Najlepsze będzie jednak wino białe pełne, bogate. Z pieczonym kurczakiem świetnie się komponuje i podkreśla smak mięsa wino ze szczepu Chardonnay. Podobnie jest w przypadku kaczki czy gęsi- jeżeli decydujemy się na wino białe, wszak kaczka i gęś to tez drób, lepiej będzie wybrać cięższe i bardziej aromatyczne niż do sałatki z kurczakiem.
Do cielęciny i owoców morza warto podać wino różowe wytrawne lub półwytrawne. Łączy ono cechy wina białego i czerwonego, jest z reguły rześkie, ale o zdecydowanym smaku i pełniejszym aromacie niż białe. Wino różowe podkreśla tez idealnie smak dań z wieprzowiny.
Z kolei do wołowiny i dań z dziczyzny powinniśmy wybierać wina wytrawne o intensywnym smaku i zapachu. Do dań smażonych wino może być lekko schłodzone, ale do ciężkich pieczeni w sosie najlepsze będzie serwowane w temperaturze pokojowej.
Do serów łagodnych można podać wino białe, ale dla serów o intensywnym pikantnym smaku i silnym zapachu stosowniejsze będzie wino czerwone.
Należy pamiętać, ze wino białe podajemy lekko schłodzone, a wino czerwone najodpowiedniejsze jest serwowane w temperaturze miedzy 16 a 20 stopni Celsjusza.
Butelkę z winem czerwonym należy otworzyć na kilka godzin przed podaniem, żeby pooddychało, a jeszcze lepiej przelać wino do karafki w celu napowietrzenia i wydobycia pełnego aromatu.
Wino podajemy w kieliszku, nalewając najlepiej do 1/3 wysokości, tak, by można było zakręcić nim i w pełni poczuć zapach.
Pamiętajmy, ze smak wina podawanego do posiłków powinien być na tyle intensywny, by nie zagłuszał smaku potrawy. Intensywniejsze wina , typu wzmacnianego, wzbogacone dodatkiem cięższych alkoholi typu brandy lub likierów, będą idealnym dodatkiem do deserów i czekolady.
Właściwie dobierając wino do posiłków nie tylko je uatrakcyjnimy smakowo, ale i uczynimy danie łatwiej strawnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here