Systematyczne wykonywanie usg piersi a szansa na długie życie

Są takie badania, które warto wykonywać systematycznie, raz do roku. Takim standardem dla kobiety jest na przykład wizyta u ginekologa. Jeżeli kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną, to zazwyczaj zjawia się u lekarza częściej. Jednak standardem jest pojawienie się gabinecie lekarskim raz na rok.

Wizyta u ginekologa

Nie każdy ginekolog wykonuje USG piersi w czasie standardowej wizyty. Na NFZ jest to raczej niemożliwe. Również prywatnie nie można nazwać tego standardem. Dlatego bardzo ważne jest, aby kobiety samodzielnie pamiętały o systematycznym wykonywaniu USG piersi. Nawet jeżeli kobieta sama bada twoje piersi, co jest oczywiście bardzo dobrym nawykiem, to przynajmniej raz w roku należy wykonać USG piersi. W pewnym wieku USG zamieni się na mammografię.

USG i mammografia

Starsze kobiety często są zachęcane do mammografii, w różnych programach profilaktycznych. Są różne akcje społeczne, które zachęcają kobiety do wykonywania mammografii. Jednak młodsze kobiety raczej nie są masowo zachęcane do wykonywania badania USG piersi. Należy to zmienić. Bardzo ważne jest, aby kobiety wyrobiły sobie nawyk raz w roku pójścia do lekarza ginekologa a także raz w roku zrobienia profilaktycznego USG piersi. Każda kobieta powinna o tym pamiętać.

Bezbolesne badanie

Badanie usg piersi nie powinno kojarzyć się z bólem i cierpieniem. To badanie zupełnie nie boli. Nie powinno też być dla kobiety krępujące. Badanie trwa kilka minut. Zazwyczaj lekarz sprawnie posługuje się głowicą USG. Dlatego też badanie przebiega szybko i sprawnie. Kobieta już po chwili dowiaduje się czy jest zdrowa czy też pojawiły się jakieś nieprawidłowości. Nawet jeżeli pojawiły się nieprawidłowości, nie oznacza to jeszcze najgorszego. Wykryty we wczesnym stadium nowotwór jest całkowicie wyleczalny. Należy tylko ściśle stosować się do wskazań lekarskich.

Cena badania

Czasami może pojawić się pytanie ile kosztuje USG piersi. Temat taki jak badanie USG piersi w ogóle generuje sporo pytań. Szkoda, że kobiety nie znają na nie wszystkie odpowiedzi i muszą dowiadywać się same. Klasyczne badanie USG piersi kosztuje około 100 zł lub 150 zł. Powinno się je wykonywać raz do roku profilaktycznie. Jeżeli jednak pojawiają się jakieś wskazania między innymi rodzinne obciążenia jeśli chodzi o nowotwory piersi, to częstotliwość badań powinna zostać zwiększona. Można wtedy udać się do poradni genetycznej gdzie historia rodziny kobiety zostanie przeanalizowana pod tym kątem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here