cykl włosa - jakie są poszczególne etapy?

Aby zrozumieć to czemu włosy nam wypadają, powinniśmy najpierw zapoznać się z ich cyklem wzrostu. Wypadanie kosmyków ze skóry głowy jest naturalnym procesem organizmu, jednak gdy ten problem się nasila, wtedy powinniśmy skupić się na przyczynie. Może to być sygnał, że coś niedobrego się dzieje.

Jak wygląda cykl życia włosa?

Wygląd naszych włosów ma ogromne znaczenie, dzięki nim nie tylko czujemy się bardziej atrakcyjni, ale pełnią one jeszcze jedną ważną funkcję, mianowicie chronią skórę głowy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Każdy cykl włosa ma swój początek w mieszku włosowym, z którego wyrasta. Wyróżniamy 3 fazy wzrostu włosa, jest to:

I faza wzrostowa (anagen) – włos w tej fazie rośnie zazwyczaj od 2 do 8 lat. Jest to etap, w którym dochodzi do nagłego zwiększenia liczby komórek w brodawce włosa. W wyniku tego powstaje łodyga, która przebija się przez skórę. Jednocześnie dochodzi do przemieszczenia się korzenia. Tempo wzrostu włosa wynosi około 1 centymetr miesięcznie, choć jest to kwestia indywidualna.

Przeczytaj też: http://cialomarzen.pl/coolsculpting-na-czym-polega-ten-zabieg/

II faza przejściowa (katagen) – wzrost włosa w tej fazie zostaje zahamowany. Brodawka włosowa staje się nieaktywna, w wyniku tego włosy są mniej ożywione, a podziały komórkowe zwolniły swoje tempo. Włosy nie rosną, ale to nie znaczy, że wypadają. Czas trwania tej fazy wynosi około 1-2 miesiące.

II faza uśpienia (telogen) – w tej fazie włosy obumierają, są wypychane z mieszka włosowego na zewnątrz. Dochodzi do oderwania się łodygi od brodawki, mimo to włos nadal jest na naszej głowie. Mieszek włosowy przygotowuje się do wzrostu nowego włosa. Stary włos będzie na głowie jeszcze przez około 2-4 miesiące, a następnie wypadnie.

Jak radzić sobie z wypadaniem włosów?

Obecnie jest kilka metod, które pomagają nam w walce z nadmiernym wypadaniem włosów. Jednym z nich jest infuzja tlenowa, która polega na podaniu w głąb skóry głowy koncentratu tlenu oraz substancji aktywnych.

Kolejna metoda to mezoterapia skóry głowy, która polega na równomiernym nakłuwaniu skóry głowy, przy jednoczesnym wprowadzaniu w jej głąb preparatów, które są bogate w składniki aktywne.

Ostatnią metodą jest laseroterapia, która polega na wykorzystaniu wpływu wiązki światła o jednej, ustalonej długości fali, na organizm człowieka.

Źródło: https://mataba.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here