Studia prawnicze - co na maturę

Studia prawnicze to marzenie wielu uczniów oraz absolwentów szkół średnich. Kierunek ten niesie za sobą prestiż i obietnicę wysokich zarobków. Bycie prawnikiem to marzenie wielu młodych ludzi. Dyplom po tym kierunku daje możliwość rozpoczęcia aplikacji komorniczych, adwokackich, notarialnych, prokuratorskich oraz innych. Aby marzenie o dostaniu się na studia zostało spełnione, w szkole średniej należy przyłożyć się do nauki kilku przedmiotów oraz zdać z nich rozszerzoną maturę.

Jakie przedmioty na prawo? Uczeń może wybrać pomiędzy przedmiotami takimi jak wiedza o społeczeństwie, historia, matematyka, łacina. Powinien poświęcić wiele czasu na naukę, postarać się przygotować jak najlepiej do tego ważnego egzaminu. Tylko ciężka praca i poświęcenie ogromu czasu na naukę może pomóc zdać maturę na wysokim poziomie punktowym.

Studia prawnicze trwają co najmniej 5 lat, są jednolite – oznacza to, że ukończenie ich wymaga dyplomu magistra. Nie można zdobyć tytułu inżyniera lub dyplomu licencjackiego. Po osiągnięciu tytułu magistra prawa można kontynuować karierę akademicką. Po osiągnięciu tytułu doktora prawa absolwent może wykładać ten kierunek na uczelni.

Aplikacja specjalistyczna otwiera przed absolwentem studiów prawniczych możliwość rozpoczęcia kariery jako prokurator lub sędzia.

Przed podjęciem decyzji na temat wyboru rozszerzonych przedmiotów do zdawania na egzaminie maturalnym należy sprawdzić wymogi wybranej uczelni. Każda z wyższych szkół określa je indywidualnie oraz może wymagać zdawania różnych przedmiotów. Warto brać pod uwagę więcej niż jedną uczelnię. Potrzebne informacje można znaleźć na stronie Internetowej Rejestracji Kandydatów, lub bezpośrednio na stronie uczelni. Każda szkoła wyższa ma inny przelicznik punktów. Może okazać się, że kandydat nie dostał się na wymarzoną uczelnię, jego punkty były niewystarczające, jednak inna szkoła wyższa ma inny przelicznik i tutaj kandydat osiągnął bardzo dobry wynik. Z tego też powodu nie należy skupiać się wyłącznie na jednej uczelni, a wybrać kilka możliwych opcji.

Praktycznie każda wyższa szkoła umożliwia obecnie studiowanie tego kierunku. Większość szkół państwowych i prywatnych prowadzi nabór na prawo. Jednak przed podjęciem decyzji o studiowaniu tego kierunku należy się dobrze zastanowić. Studia prawnicze są bardzo trudne. Od studentów wymaga się obszernej wiedzy, którą muszą nieustannie poszerzać. Poświęcone godziny na naukę i trud włożony w przygotowania do egzaminów wymagają ogromnego nakładu pracy. Wielu studentów rezygnuje jeszcze przed ukończeniem pierwszego lub drugiego semestru.

Jeśli uczeń szkoły średniej jest zdecydowany na ten kierunek, przygotowania należy zacząć już od pierwszej klasy liceum (lub technikum). Trzeba dobrze wybrać rozszerzone przedmioty, wiedzę poszerzać dodatkowymi materiałami, książkami oraz artykułami. Im lepiej przygotowany będzie absolwent szkoły średniej, tym łatwiej będzie mu potem w trakcie nauki na uczelni. Trud włożony w przygotowania oraz naukę na studiach z pewnością zostanie wynagrodzony po podjęciu pracy w zawodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here