Rodzaje materaców do łóżeczka dziecięcego

Każdy rodzic przygotowujący wyprawkę dla swojego dziecka staje przed szeregiem dylematów. Dzisiejszy rynek towarów dziecięcych oferuje szeroki wachlarz produktów w każdej kategorii – nic więc dziwnego, że w głowie każdego rodzica pojawiają się wątpliwości co do tego, który z nich będzie najlepszym wyborem dla ich dziecka. Jednym z ważniejszych dylematów jest to jaki materac do łóżeczka dziecięcego wybrać. Jest to temat niezwykle ważny, gdyż wpłynie on nie tylko na komfort snu, ale przede wszystkim aspekty zdrowotne rozwijającego się dziecka. Wśród najważniejszych typów materacy do łóżeczka wymienia się:
– kokosowy,
– kokosowo – gryczany,
– lateksowy,
– piankowy,
a także szereg kombinacji z wyżej wymienionych tworzyw.
Równie ważnym elementem materaca jest pokrowiec – powinien być antyalergiczny i antybakteryjny. Ważne aby był zdejmowany, ułatwiający utrzymywanie go w czystości. Podczas zakupu materaca warto również pamiętać o nieprzemakalnych podkładach, chroniących materac przed wilgocią.
Jako najlepszy, a jednocześnie najdroższy uznaje się materac lateksowy, a także lateksowo – kokosowy. Cechują się one niezwykłą trwałością, jednak najważniejszą ich cechą jest to, iż zapewniają najwyższy komfort snu. Dzięki swojej strukturze stanowią idealne podparcie dla ciała dziecka, niezależnie od jego wieku, dbając o jego odpowiednie ułożenie. Materace lateksowe zapewniają również świetną wentylację, dzięki specjalnym kanalikom powietrza.
Uznaje się, że materace piankowe są najgorszym wyborem dla noworodka. Ich jedyną zaletą jest cena – można je kupić już za kilkadziesiąt złotych. Niestety, nie do końca spełniają wymogi – łatwo się odkształcają pod wpływem ciężaru ciała dziecka. Lepszym rozwiązaniem jest wybór materaca piankowo – kokosowego lub piankowo – lateksowego, które zapewnią lepsze podparcie.
Najpopularniejszym, najczęściej wybieranym materacem jest materac gryczano – kokosowy. To produkt ze średniej półki cenowej – więc sprawdzi się dla tych rodziców, którzy nie chcą wydać dużo, ale zależy im na przyzwoitej jakości produktu. Ten typ materaca jest dwustronny – w ciągu pierwszych miesięcy życia noworodka należy kłaść na kokosowej stronie, natomiast po około sześciu miesiącach należy przełożyć materac na stronę gryczaną. Dzięki temu ciało malucha będzie odpowiednie podparte bez względu na jego ciężar.
Przy wyborze materaca koniecznie trzeba się również kierować wymiarami łóżeczka – te standardowe to 120 x 60 cm oraz 140 x 70 cm – materac musi być do nich idealnie dopasowany.
Materac do łóżeczka dziecięcego to jeden z najważniejszych wyborów, przed jakimi stają rodzice kompletujący wyprawkę dla swojego dziecka. Warto temu tematowi poświęcić więcej czasu, rozważając wady i zalety każdego rodzaju dostępnego na rynku. To niezwykle istotne, gdyż kręgosłup noworodka – na początku wyjątkowo delikatny i giętki – potrzebuje odpowiedniej podpory, zapewniającej mu prawidłowy i zdrowy rozwój – wszak to właśnie łóżeczko jest tym miejscem, w którym maluch spędzi najwięcej czasu podczas pierwszych miesięcy swojego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here