Jaki jest Bóg?

Nie trzeba być teologiem, żeby zastanawiać się jaki jest Bóg, tak naprawdę. Cóż, nigdzie nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. W zależności od tego w jakich źródłach będziemy szukać, napotkamy na różne tezy. Oczywiście można słuchać religioznawców, którzy modyfikują doktryny Boga za którym się opowiadają w bardziej przystępny i mniej podatny na wykluczenie sposób.

My, natomiast skupimy się na tym w jaki sposób opisywany jest Bóg w księgach uznawanych za kluczowe dla danego wierzenia. Z górny pragnę tylko zaznaczyć, że żadna religia nie będzie faworyzowana.

CHRYSTIANIZM,
czyli zbiór religii: Rzymskokatolickiej, Ewangelickiej, itd. Na początek, najpopularniejsze wyznanie w Polsce. tu, Biblia opisuje Boga, jako byt nieskończony, wszechmocny, wszechwiedzący, wszechobecny, duchowy, osobowy i bezczasowy. Bardzo ważna jest natomiast monoteizmu chrześcijaństwa, ponieważ jest to prawie na pewno jeden z niewielu przypadków, w którym występuje jeden Bóg w trzech Osobach Boskich: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Chrześcijański Bóg nazywa się Jahwe. Ciężko nadać mu jednoznaczne przymioty, ponieważ w Biblii występuje wiele sprzeczności w związku z nimi. Jahwe jest kochający i nienawidzący, miłosierny i mściwy. Najlepiej oddaje go cytat „Jestem , który jestem”, no i jaki jestem też można dodać.

ISLAMIZM,
religia najbardziej zbliżona do chrześcijańskiej i jednocześnie najmocniej z nią rywalizująca. Wielu ludzi stara się dowieść, że Bóg Jahwe z Biblii oraz Bóg Allah z Koranu to jeden i ten sam byt, tylko o innych imionach. Taka teza jest błędna. W opisach tych dwóch Bogów znajdują się oczywiste sprzeczności wykazujące różnice między nimi. Allah nie daje się poznać swoim wiernym, więc jest niepoznawalny. Dodatkowo, nie jest osobą, ani duchem. Nie występuje w trzech Osobach Boskich, więc jest unitarny. Nie jest ograniczony zasadami moralnymi, które sam ustanowił. Może być on kapryśny i nie podaje, że jest kochający. Najważniejsze, Allah nie ingeruje w sprawy ludzi. Islamiści posiadają tak zwane 99 atrybutów Allaha, tyle że nie ma tam nic jaki on jest. Wymienia się, jaki nie jest.

HINDUIZM,
co ciekawe, religia monoteistyczna. Hinduiści stosują podobne zagranie co chrześcijanie. Wyznają jednego Boga- Brahmana Absolut. Natomiast, nie twierdzą, że występuje w trzech formach jednocześnie. Brahmy objawia się za pośrednictwem wielu Bogów osobowych stojących niżej w hierarchii. Żadne źródła nie podają jaki jest sam Brahma. Głównymi Bogami poniżej Brahmy są: Wisznu- przyjazny ludziom, dobry, przedstawiany jako młodzieniec w białym diademie, jeździ na mitycznym ptaku Garudzie; Śiwa, łączy w sobie ascetyzm i kult płodność, opiekun medytacji, Bóg siły rozrodczej, atrybut fallus.

Przedstawione wyżej religie łączy jedna cecha- monoteizm. Mniej lub bardziej domniemany. Dzieje się tak, gdyż nie sposób określić jednego Boga w religiach politeistycznych. Wystąpiło by zbyt dużo sprzeczności, abyśmy byli w stanie dojść do jakiegokolwiek konsensusu. Najważniejsze byty w każdym wyznaniu mimo wielu różnic, spaja jedna cecha. Są stwórcami świata. W zależności od wyznania Bogowie też, są wytłumaczeniem na rzeczy, którym ludzie nie potrafią wytłumaczyć w inny sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here