Jaki dysk wybrać?

Każdy z nas w swoim życiu zetknął się z komputerem stacjonarnym, czyli tak zwanym „pecetem”. Mimo, że większość osób raczej nie interesuje się technologią i tym, jak taki komputer jest zbudowany, to istnieje rzesza oddanych fanów wszelkich spraw technicznych związanych z tą popularną maszyną. Takie osoby często samodzielnie zajmują się „złożeniem” komputera z poszczególnych części. W tym momencie w ich głowach rodzi się wiele pytań, o najlepszy wybór sprzętowy, ponieważ jak wiadomo, to jak komputer będzie działał zależy w dużej mierze od tego z jakich komponentów zostanie zbudowany. Jednym z najbardziej podstawowych elementów takiego „składaka” jest dysk twardy, i oczywiście znów pojawia się bardzo ważne pytanie, jaki dysk twardy powinienem wybrać do mojego komputera?

Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie parametry są najważniejsze przy wyborze dysku twardego? Są to oczywiście pojemność, szybkość transmisji danych i łatwość w dostępie do tychże danych, prędkość obrotowa, a także jakość wykonania, aby jak najbardziej uniknąć awarii. W zależności od naszego budżetu na rynku znajdziemy odpowiednie modele, które jednak będą cechowały się różnymi, wcześniej wspomnianymi parametrami. Musimy więc uświadomić sobie, do czego tak naprawdę będziemy tego dysku używać. Jeżeli będzie to obróbka zdjęć lub wideo wtedy najlepiej jest w komputerze umieścić pamięć flash (o której później) i korzystać z dodatkowych dysków HDD o dużej pojemności. W przypadku, gdy priorytetem są dla nas na przykład gry wideo, wtedy powinniśmy skupić się na tym, żeby taki dysk miał sporą szybkość transmisji danych i prędkość obrotową.

Co jednak w jeżeli komputer będzie wykorzystywany do mniej obciążających go zadań, jak przeglądanie internetu, czy pisanie? W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wcześniej wspomniany dysk SSD, czyli pamięć flash. Jeżeli nie potrzebujemy dysku o dużej pojemności, to właśnie taka forma przechowywania danych będzie tą najlepszą, ponieważ dostęp do danych jest znacznie skrócony (nawet kilkadziesiąt razy) w porównaniu do klasycznych dysków twardych. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się na przykład w laptopach, które nie są bardzo mocno eksploatowane. Nie powinniśmy się również bać wymienić stary dysk twardy w naszym laptopie na dysk SSD, ponieważ na pewno takie działanie bardzo pozytywnie wpłynie na prędkość działania naszego komputera. Niestety minusem tej formy pamięci masowej jest fakt, że nie jest w stanie przechowywać dużej ilości danych, a większe dyski SSD potrafią kosztować niemało. Na szczęście rekompensatą jest zwiększona prędkość oraz wytrzymałość dysku.

Nawet jeżeli nie jesteśmy ekspertami z zakresu technologii, to w wyborze komponentów komputera, w tym jakże ważnego dysku, nie ma nic strasznego, a naprawdę warto zainwestować w jakość tej części komputera, ponieważ dobrze dobrany dysk będzie w stanie posłużyć nam przez długie lata. Jeżeli jednak właśnie chcemy wymienić dysk to warto zainteresować się pamięcią flash, która także ma wiele plusów w stosunku do „twardzieli”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here