Jak dobrać podatek VAT na świadczone usługi?

Podatek VAT jest podatkiem pośrednim. Tym samym tzw. ostateczny konsument, jest nim obarczony w całości. VAT jest podatkiem odprowadzanym od wartości dodanej, stąd też jego potoczna nazwa, którą wszyscy znamy a przynajmniej wszyscy ją kojarzymy. Wprowadzono go 8 stycznia 1993 roku. Podatek ten rozliczany jest na odliczeniu podatku, zawartego w cenie konkretnych towarów i usług, które osoba korzystająca z oferty, czyli klient nabywa od przedsiębiorcy, który zaś prowadzi związaną w związku z tym działalność gospodarczą. Normy podatkowe w zakresie podatku VAT, niestety bardzo często ulegają zmianom. Obecne, podwyższone stawki podatku VAT obowiązują do 31 grudnia 2018 roku.
W Polsce, podstawowa stawka VAT-u wynosi aktualnie 23%.
Powstaje więc bardzo istotne, wręcz kluczowe pytanie, które brzmi: jaki VAT na usługi? Tak więc 23% jest maksymalną stawką podatkową w zakresie VAT-u, którą czynni podatnicy są zobowiązani odprowadzić.
Nie oznacza to jednak, że prowadząc konkretną działalność gospodarczą i świadcząc konkretne usługi z nią związane, nasz podatek VAT nie może być niższy. Pozostałe stawki podatkowe wynoszą odpowiednio 8%, 5%, 3% oraz 0%. Są one uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności. Każda działalność gospodarcza w naszym kraju, może być handlowa lub usługowa. Na rynku istnieją również firmy łączące obie te działalności, czyli takie, które określa się mianem firm handlowo-usługowych. W ustawie można znaleźć szereg załączników, w których to znaleźć można wyszczególnione rodzaje działalności handlowej oraz usługowej, do których przypisana jest konkretna, mniejsza stawka podatku VAT. Stawką VAT wynoszącą 8% mogą być objęte usługi taksówkarskie do przewozu osób. Ponadto załącznik numer trzy do ustawy podatkowej Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 roku w sprawie towarów i usług dla których obniża się stawkę VAT, przewiduje, że z niższego progu wynoszącego 8% mogą skorzystać osoby świadczące usługi weterynaryjne, pozostałe usługi sanitarne, zamiatanie śmieci oraz sezonowe odśnieżanie.
Wybierając podatek VAT dla swojej firmy, świadczącej ściśle określone usługi, trzeba brać pod uwagę rodzaj świadczonych usług. Jeżeli nasze usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie mają zapisu w ustawie, należy poszukać pozostałych, innych, niesklasyfikowanych usług, które jednak mieszczą się w danej branży.
Stawkę 8% określa załącznik numer 3. Stawkę 5% określa załącznik numer 10 a stawkę 3%, załącznik numer 6 do wspomnianej ustawy. Istnieją również towary i usługi, które są zwolnione ze stawki podatku VAT i można je znaleźć w załączniku oznaczonym numerem 8. W przypadku dobierania stawki podatku VAT do świadczonej usługi, warto, by uniknąć w przyszłości kłopotów i niedomówień, zwrócić się o poradę do wykwalifikowanego biura rachunkowego i jemu zlecić pomoc w zakresie dobrania odpowiedniej formy opodatkowania oraz późniejszego rozliczania naszej działalności gospodarczej. W ten sposób jako właściciele naszej firmy, będziemy w stanie uniknąć ewentualnych kar i dodatkowych kosztów. Najlepszy sposób do odnieść się do ustawy regulującej podatek od towarów i usług oraz skorzystanie z profesjonalnej pomocy rzetelnego biura rachunkowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here