Czym najlepiej prasować?

Wśród czynności domowych, które u wielu powodują nagły spadek humoru, bez wątpienia jest prasowanie. Zwłaszcza po wakacjach, kiedy cała rodzina przywozi pełen walizki brudnych ubrań, po praniu, zostają całe sterty ubrań do prasowania.

To jakim sprzętem dysponujemy, jak zawsze ma znaczenie, jak szybko uporamy się z nagromadzonymi zaległościami. W sklepie pytając, jakie kupić żelazko, rzadko otrzymamy odpowiedź, która nas zadowoli. Sprzedawca zazwyczaj poleci nam najdroższe. Czy w przypadku żelazek ma to znaczenie? Czy warto zapłacić więcej?

Oczywiście ilość dostępnych typów żelazek i producentów jest ogromna. Najtańszymi żelazkami są te najprostsze, bez dodatkowych funkcji. Zaledwie z pokrętłem do regulowania temperatury, lub wybierania rodzaju prasowanego ubrania. Bardzo często prasowanie nimi kończy się przypaleniem ulubionej bluzki, lub koszuli męża.

Sprzęt z półki wyżej, posiada już możliwość zwilżania pogniecionych ubrań, często tez możliwość potraktowania opornego materiału parą. Jeżeli do tego dołożymy tytanową lub ceramiczną stopę takiego żelazka to otrzymamy sprzęt, którym już można całkiem dobrze wyprasować straszące nas w suszarni sterty ubrań.

Jednak, prawdziwa przyjemność z prasowania, pojawia się dopiero przy zakupie stacji parowej. Jest to co prawda wielkie urządzenie. Posiada bazę zawierającą w sobie pojemnik na wodę. Obecnie nie jest zaskoczeniem, że w bazie znajduje się też system do usuwania kamienia wody. Bo niewiele osób kupuje wodę destylowana do prasowania. Niestety nasza woda w kranach jest bardzo twarda i szybko pojawiają się niechciane skutki jej używania. Żółte plamy na prasowanej białej bluzce, ślady wapiennego osadu na spodniach.

Stacje parowe posiadają też systemy, które bez naszej ingerencji dobierają temperaturę do prasowanego materiału. Nie musimy się obawiać, ze przypalimy koszulę. Bardzo przydatnym rozwiązaniem zastosowanym w najnowszych żelazkach i stacjach, jest automatyczne wyłączanie. Po dłuższej przerwie w prasowaniu, żelazko wyłącza się samo. Każdy, kto chociaż raz przed pracą ,na szybko prasował, pamięta ten niepokój i kołaczące w głowie pytanie – czy wyłączyłem żelazko?

Oczywiście, projektanci zwracają uwagę, nie tylko na użytkowe walory tworzonych sprzętów. Zawsze ich wizualna prezentacja, design miały istotne znaczenie. Dlatego też, często nadawane są im futurystyczne kształty. Stopy posiadają wyprofilowany kształt, który nie będzie się zahaczał w zakamarkach ubrań i dotrze do każdego miejsca. Uchwyty tak są tworzone, aby doskonale wpasowywały się nawet do drobnej dłoni. No i oczywiście z każdym modelem, który wypuszczany jest na rynek, zmniejsza się waga urządzenia. Z każdym modelem można nimi swobodniej operować, i nawet wielogodzinne prasowanie nie spowoduje bólu ręki.

Przymierzając się więc do maratonu prasowanie, dobrze zastanowić się jakie kupić żelazko. Warto też przejrzeć ofertę różnych form, bo często za podobny model i zbliżone funkcje można zapłacić mniej, wybierając mniej znanego producenta. Niestety, wciąż bardzo często dopłacamy tylko za znaną markę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here