Listwy przypodłogowe - kilka słów o wykończeniu podłóg.

Panele laminowane, winylowe czy podłoga drewniana, każde potrzebują odpowiedniego wykończenia dla uzyskania ostatecznego efektu. Dlatego warto zastanowić się jakie listwy przypodłogowe będą odpowiednie i spełnią estetyczne oczekiwania.
Powszechnie znane są wykończenia w postaci listew przypodłogowych, listew łączeniowych i akcesoriów wykończeniowych dedykowanych konkretnemu modelowi listwy. Najpopularniejsze są listwy wykończeniowe wykonane z pcv. Jednak nie każdy użytkownik tego typu podłóg gustuje w listwach podłogowych wykonanych właśnie z tego materiału. Dlatego rosnącą popularnością cieszą się także listwy wykończeniowe wykonane z mdf. Oba rodzaje wykończeń podłóg posiadają swoiste właściwości, a wybór pomiędzy listwami przypodłogowymi wykonanymi z mdf czy pcv wynika głównie z upodobań.
Istnieje jednak kilka cech różniących oba rodzaje listew przypodłogowych, a wynikają one szczególnie ze względów praktycznych. Listwa podłogowa z pcv jest elastyczna, nie wymaga idealnie prostych ścian, co niestety jest dość popularnym problemem. Listwa przypodłogowa wykonana z pcv nie wymaga docinania narożników cz kątów, ponieważ umożliwia skompletowanie zarówno kolorystycznie dobranych jak i pasujących do danego modelu listwy, akcesoriów wykończeniowych takich jak narożniki wewnętrzne do listew przypodłogowych, narożniki zewnętrzne czy łączniki dwóch listew wykończeniowych spajające w jedną estetyczną całość oraz zakończenia do listew przypodłogowych. Niewątpliwą zaletą listwy przypodłogowej z pcv jest to, że umożliwia estetyczne schowanie wszelkiego okablowania, gdyż posiada specjalną bruzdę, niewidoczną po zamontowaniu listwy. Na korzyść wykończenia podłóg przy użyciu listew pcv przemawia także możliwość szybkiego, bezproblemowego montażu takiej listwy. W zasadzie potrzeba wywiercić otwór, wsunąć kołek szybkiego montażu, dokręcić listwę podłogową, dołożyć odpowiednie zakończenia listwy i gotowe. Można cieszyć się efektem pięknie wykończonej podłogi, w której wszelkie kable czy wkręty są niewidoczne, natomiast każda nierówność ściany jest zniwelowana, dzięki elastyczności takiej listwy. Listwy przypodłogowe mdf mogą wydawać się nieco trudniejsze w montażu. Przede wszystkim trudność ta podlega na idealnym spasowaniu listwy mfd z często nierówną ścianą. Zdarza się, że po wykonaniu montażu listwy podłogowej z mdf, pozostaje nieestetyczna szczelina. Ponadto ten rodzaj listew wykończeniowych wymaga precyzyjnego docinania narożników zewnętrznych i wewnętrznych, a często i tak powstają widoczne gołym okiem niedociągnięcia, które trzeba wypełnić jakimś maskującym spoiwem typu akryl. Ostatecznie montaż listew przypodłogowych warto pozostawić jednak fachowcom albo przynajmniej osobom, które kiedykolwiek montowały wykończenia podłóg.
W sklepach z listwami przypodłogowymi jest ogromny wybór nie tylko kolorów listew, ale też modeli czy wysokości, dzięki czemu każdy może dostosować wykończenie podłogi zgodnie z własnymi upodobaniami. Wielokrotnie wątpliwości pojawiają się w doborze koloru. Polegają one na tym czy kolor listwy wykończeniowej dobrać do podłogi, do stolarki drzwiowej czy po protu wybrać listwy białe bez względu na pozostałą kolorystykę. Wybór ten, podobnie jak decyzja co do materiału z jakiego listwy są wykonane, jest już kwestią osobistych upodobań kupującego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here